Mona Lisa a svačinky

Na naší schůzce jsme se na rozehřátí snažili poznat rostliny, které nám Katka přinesla.

Brnkačka byla poznat sněženku, trochu složitější to bylo s modřínem, borovicí a smrkem, na lísku a břečťan si vzpomněl správně Patrik, novinkou byl plicník a divizna. Příště budeme opět o něco zkušenější!

A pak jsme se vrhli na práci. Protože bylo mnoho dětí nemocných, a přišli jen Alice, Patrik a Oliver, prozkoumali jsme, co je to analýza. Oliver si jí tedy z legrace pletl s Monou Lisou, ale myslím, že všichni nakonec pochopili, co to ta analýza je.

A když už jsme to tušili, otestovali jsme jí v praxi. Abychom se drželi tématu, navrhli děti, že by bylo dobré vědět, zda je jídlo, které ve škole máme, zdravé. Zjistili jsme, že jídlo ve škole potkáváme hlavně jako oběd a svačinu.

A protože měli všichni na zbytek své svačiny hlad, vyndali si jí a všechny svačinky jsme zanalyzovali, jestli jsou zdravé.

No jo, jenže podle čeho se pozná, že je jídlo zdravé? Tak především – jak věděl Oliver, musí obsahovat všechny důležité živiny – sacharidy, tuky i bílkoviny. Vzpomněli jsme si i na vitamíny a nakonec i na minerální látky, jako je vápník. Myslím, že na druháky mají členové ekotýmu nadstandartní znalosti!

Ohodnotili jsme z tohoto pohledu všechny tři svačiny – a zjistili jsme, že je maminky vymyslely chytře, protože obsahovaly pěkně vyváženě všechny potřebné živiny.

Určitě bychom mohli pokračovat v našem pátrání podle toho, zda bylo jídlo vypěstováno ve zdravém životním prostředí, zda neobsahuje jedovaté pesticidy a podobně.

Ale všichni už teď dobře víme, co analýza obnáší a můžeme v ní na příští schůzce pokročit.

Uděláme si pořádnou analýzu naší školy!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *