Kakao – mňam!

Na poslední schůzce před vánoci nás bylo málo, jen Katka, Alice a Oliver. O to víc jsme si ale setkání užili – udělali jsme si totiž ochutnávku.

Katka navštívila slivenecký krámek Kosí zob a koupila nám tam na ochutnávku:

• Kakaové boby
  • Kakaové máslo
  • 100% čokoládu
  • 70% čokoládu
  • mléčnou čokoládu

Můžete hádat, co komu chutnalo nejvíc.

Podívali jsme se na dva krátké filmy – jeden nám ukázal, jak se vyrábí čokoláda:

Druhý nás zavedl do jedné africké vesnice, kde se lidé živí na čajových a kakaovníkových plantážích.

Tahle vesnice je v systému Fair trade – spravedlivého obchodu, takže se mají na místní poměry vcelku dobře. Mají jisté ceny, mají co jíst, mají školu, do které mohou děti chodit.

Uvědomili jsme si, jak málo toho vlastně víme o lidech, kteří vyrábí naše potraviny. A kolik toho může jedna tabulka čokolády ovlivnit.

Tipnete si, kolik peněz dostane pěstitel kakaa z čokolády, za kterou v obchodě zaplatíme 20 Kč?

1. 20 Kč
  2. 10 Kč
  3. 2 Kč

Kdo další si bere z naší dvacetikoruny svůj podíl?